Akoma nuk njihen patentat shqiptare nė Itali

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Akoma nuk njihen patentat shqiptare nė Itali

Mesazh nga toniweb prej Sun May 17, 2009 4:53 pm

Dy muaj pas firmosjes sė marrėveshjesh, shumė shtetas shqiptarė qė u drejtohen Zyrave tė Motorizimit Civil pėr konvertimin e patentave, marrin ende si pėrgjigje se normativa e re nuk ka hyrė nė fuqi.ė kuadrin e bashkėpunimit nė sektorin e transporteve tė nisur nga qeveritė e tė dy vendeve, ministri i jashtėm Italian Franco Frattini, mė 27 tetorin e kaluar nė Tiranė, firmosi marrėveshjen pėr njohjen reciproke dhe konvertimin e patentave pėr dhėnien e makinės, nė prani tė kryeministrit shqiptar Sali Berisha, dhe ministrit tė jashtėm Lulzim Basha.

Por deri mė sot, pėr emigrantėt shqiptarė nė Itali nuk ka ndryshuar asgjė. Sepse qė kartat e firmosura nė Tiranė nga ministri i Jashtėm Frattini, tė kenė vėrtet vlerė, tė aplikohen, duhet qė ministria italiane e transportit tė nxjerrė njė qarkore, dekret apo urdhėresė ministrore apostafat pėr kėtė ēėshtje, gjė qė ende nuk ėshtė bėrė. Por sidoqoftė, tashmė dita e konvertimit tė patentave shqiptare duket sė ėshtė shumė mė e afėrt se deri njė muaj mė parė.

Deri nė 2004, patenta kombėtare shqiptare cilėsohej pa elemente sigurie tė parashikuara nga marrėveshja e Gjenevės, gjė qė nuk linte asnjė mundėsi pėr konvertimin e saj.

Me ardhjen nė fuqi tė kodit tė ri rrugor shqiptar (qė mes tė tjerash, vėshtirėson marrjen e patentės) dhe luftėn kundėr falsifikimeve tė dokumenteve, konvertimi reciprok i patentave, shumė shpesh i pėrmendur nga qeveria e Tiranės, dukej vetėm njė formalitet. Por nė tė vėrtetė u deshėn plot katėr vjet pėr tė parė tė shkruar tė zezė mbi tė bardhė njė marrėveshje (qė nė tė vėrtetė ende nuk ėshtė e aplikueshme) qė shėnon njė hap tė vogėl por thelbėsor nė procesin e afrimit tė Shqipėrisė me Bashkimin Evropian.
Katėr vjet duke pritur tė ashtuquajturat kushte tė reciprocitetit tė cilat mbėrrijnė vetėm tani nė momentin kur Italia ėshtė duke u pėrpjekur tė pėrforcojė rolin e saj si partner kryesor tregtar e politik, si edhe nė momentin e hyrjes sė Shqipėrisė nė Nato pas rreth njė viti. E megjithatė dy muaj pas firmosjes sė marrėveshjesh, shumė shtetas shqiptarė qė u drejtohen Zyrave tė Motorizimit Civil pėr konvertimin e patentės, marrin ende si pėrgjigje se normativa e re nuk ka hyrė ende nė fuqi.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi