CRREGULLIME TE FUNSIONEVE TE VESHKAVE

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

CRREGULLIME TE FUNSIONEVE TE VESHKAVE

Mesazh nga so prej Sat May 16, 2009 1:59 pm

Rritja e azotemise percaktohet nga mbajtja e mbeturinave te azotuara qe normalisht nxirren nga veshkat.Rritja e e niveleve te azotit ureic plazmatik(BUN me shume se 30 mg/dl)dhe e kreatinines(me shume se 1.5 m/dl)jane ērregullime te funksioneve te veshkave.Kjo mund te ēmohet duke percaktuar klirensin e kreatinines(Kl cr)vlerat normale rreth 125 ml/min),tregues ky qe megjithate eshte me I sigurte se shpejtesia e filtrimit glomerular(SHFG),sidomos kur eshte ne nivele te uleta.Shfaqjet e e nje ulje te funksioneve te veshkave perfshijne :
1.Mbingarkese vellimore
2.Hipertension
3.Ērregullime te ekuilibrit elektrolitik(psh;hiperkalemi,hipokalcemi.hiperfosfatemi)
4.Acidoze metabolike
CRREGULLIME TE VELLIMIT TE URINES:
OLIGURIA:percaktohet si e tille ulja e e vellimit urinar nen 500 ml/dite.Me termin e oligoanurise perkundrazi ka si tendence nje oakesim akoma me te shprehur psh. Me pak se 100 ml/dite.Ndersa anuria percaktohet si mungese e nxjerrjes se urines.Oliguria shfaqet me shpeh ne kontekstin e nje pakesimi te vellimit dhe/ose te nje hipoperfuzioni renal,qe ndiqet nga hiperazotemi te tipit “prerenal” dhe nje insuficience te veshkave akute.Anuria mund te shkaktohet nga bllokimi i plote i dhe i dyanshem i rrugeve urinare,nga shfaqja e trombone ne venat e veshkave.Oliguria eshte gjithmone nje shfaqje patologjike.
POLIURIA:eshte gjendja kur sasia e urines eshte me shume se 3 l/dite.Shpesh shoqerohet me nikturi dhe me urinime te shpeshta.Poliuria mund te jete si rezultat i i nje ngarkese ozmotike (si p.sh.ne rastin e hiperglicemise)apo te nje crregullimi te aktiviteti te hormonit antidiuretik(ADH).Por edhe marrja e tepruar e lengjeve mund te shkaktoje poliuri.

------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi